Decyzja o podjęciu lub uzupełnieniu studiów w pewnym wieku może być kłopotliwa, gdyż studia z reguły zajmują dużo czasu i wymagają sporych nakładów. Niestety, nawet doświadczenie i wykształcenie nie gwarantują stałej posady. Jedyną gwarancją są stały rozwój, elastyczność i chęć ciągłego uczenia się. Każde przedsięwzięcie dla swojego powodzenia wymaga kompetentnych i wykształconych ludzi. Jednak zawrotny postęp technologiczny powoduje, że raz nabyte umiejętności nie wystarczają już na całe życie. Wyniki badań dowodzą, że umiejętności niezbędne dziś w pracy działów IT będą zupełnie bezużyteczne już w 2005 r. Oznacza to, że pracownicy muszą ciągle śledzić i nadążać za zmianami. Istotna jest jednak nie tylko sama wiedza 'know-how', lecz także umiejętność strategicznego myślenia, tzw. know-why.
Wielokrotnie przeprowadzane badania dowodzą, że istnieje wyraźny związek pomiędzy poziomem wykształcenia a wynagrodzenia. Zatem nakłady poniesione na doskonalenie nigdy nie idą na marne.
źródło: jobuniverse.pl
« poprzedni | archiwum | następny »
Ucz się więcej, by zarabiać więcej
Nastały czasy, w których osiągnięcie sukcesu jest coraz trudniejsze. Dlatego trzeba umieć właściwie zainwestować czas i pieniądze, by posiąść kwalifikacje lepsze od rywali. Najważniejsze są jednak chęć ciągłego doskonalenia się i elastyczność. Wybór ścieżki kariery determinuje rodzaj dokształcania się. Jeżeli informatyk chce pójść drogą technologiczną, najlepszym rozwiązaniem jest pomoc doświadczonego kolegi. Taki praktyczny wybór jest tani i często bardziej użyteczny. Może się jednak okazać, że pewne umiejętności czy wiedza są do zdobycia tylko podczas wyspecjalizowanych kursów. Bywa jednak tak, że w firmie awansowane są tylko osoby posiadające oprócz dużego doświadczenia, także odpowiednie wykształcenie teoretyczne.Decyzja o podjęciu lub uzupełnieniu studiów w pewnym wieku może być kłopotliwa, gdyż studia z reguły zajmują dużo czasu i wymagają sporych nakładów. Niestety, nawet doświadczenie i wykształcenie nie gwarantują stałej posady. Jedyną gwarancją są stały rozwój, elastyczność i chęć ciągłego uczenia się. Każde przedsięwzięcie dla swojego powodzenia wymaga kompetentnych i wykształconych ludzi. Jednak zawrotny postęp technologiczny powoduje, że raz nabyte umiejętności nie wystarczają już na całe życie. Wyniki badań dowodzą, że umiejętności niezbędne dziś w pracy działów IT będą zupełnie bezużyteczne już w 2005 r. Oznacza to, że pracownicy muszą ciągle śledzić i nadążać za zmianami. Istotna jest jednak nie tylko sama wiedza 'know-how', lecz także umiejętność strategicznego myślenia, tzw. know-why.
Wielokrotnie przeprowadzane badania dowodzą, że istnieje wyraźny związek pomiędzy poziomem wykształcenia a wynagrodzenia. Zatem nakłady poniesione na doskonalenie nigdy nie idą na marne.
źródło: jobuniverse.pl
« poprzedni | archiwum | następny »
Ostatnie 10 artykułów
- » Jak zmotywować się do rozwoju w czasach pandemii? Porada trenera HILLWAY
- » Pozyskiwanie nowych klientów – PROSPECTING
- » Przykładowy cykl szkoleń dla działu handlowego, mający na celu stworzyć profesjonalnie działający zespół, który skutecznie realizuję plany szkoleniowe
- » Jak oceniać pracowników, by nie budzić konfliktów
- » POKOLENIE „Y” W PRACY
- » Koniec ery przeciętnych sprzedawców?
- » Po co nam rozwój? Czy inwestowanie we własne umiejętności jest potrzebne?
- » BY INNI SŁUCHALI Z PODZIWEM - O prezentacjach biznesowych i wystąpieniach publicznych
- » Pokolenie Y. Zarządzanie generacją.
- » 5 ważnych elementów, ważnych w nowej pracy