Pomoc Zaloguj się
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły


MBA w pigułce

Czym są studia dające dyplom Master of Business Administration Na większość studiów MBA przyjmowane są tylko osoby z wyższym wykształceniem i kilkuletnią praktyką zawodową. Najbardziej prestiżowe programy przyjmują tylko menedżerów z doświadczeniem na kierowniczym stanowisku.

Niezbędna na większości programów jest też świetna znajomość języka angielskiego - w tym języku prowadzone są wszystkie zajęcia lub zdecydowana ich większość (w zależności od programu).

Najczęściej są one realizowane w trybie Executive, czyli w trybie weekendowym, piątkowo-sobotnim. Tak, aby można je było łączyć z pracą zawodową.

MBA to coś innego niż typowe studia ekonomiczne - nie tyle przekazują wiedzę, co uczą, jak ją efektywnie wykorzystać, kładą nacisk na przyswojenie praktycznych technik zarządzania, wyrobienie umiejętności interpersonalnych, itp. Zagadnienia z zakresu ekonomii są pokazywane w szerokim kontekście, sytuowane na tle całej gospodarki. Powinny dawać ogląd całości.

Podstawowym narzędziem dydaktycznym studiów MBA są case studies (studia przypadku), warsztaty, symulacje komputerowe, wielkie projekty z dziedziny zarządzania realizowane w konkretnych firmach.

Studenci uczą się nie tylko od wykładowców. Wiele osób twierdzi, że równie dużo uczą się od kolegów, zwykle doświadczonych menedżerów. Pomaga w tym różnorodność studentów - grupy formowane są tak, aby znaleźli się w nich lekarze, informatycy, inżynierowie, farmaceuci, ekonomiści. Na warszawskich uczelniach MBA spotkać można przedstawicieli bardziej egzotycznych profesji: pianistę, marynarza, astronoma, aktora, itp.

Styl studiów MBA sprzyja współpracy studentów. Wiele zadań wykonują oni w grupach kilkuosobowych złożonych z przedstawicieli różnych branży. Często organizowane są nieformalne dyskusje, wspólne imprezy, spotkania w świecie realnym i wirtualnym.

Bardzo ważne w ramach studiów MBA jest zdobywanie biznesowych kontaktów. Przy niemal wszystkich uczelniach działają Kluby Absolwentów, tworzą oni wspierającą się wzajemnie sieć.

Powyższy artykuł jest fragmentem artykułu p.t. "MBA W PIGUŁCE" opublikowanego na łamach www.gazeta.pl


  1. drukuj
  archiwum   |   następny »