Poniżej przedstawiam wskazówki jak to zrobić.
Karolina Ślifirska
KM Studio - szkolenia, coaching szkolenia
« poprzedni | archiwum | następny »
Jak pozbywać się nieużytecznych nawyków?
Czarnowidztwo, agresywne zachowanie wobec innych w sytuacji stresu, wycofywanie się gdy rozmówca jest cholerykiem, albo wydaje się bardzo pewny siebie,a może obgryzanie paznokci? To tylko kilka przykładów nawyków, które mocno utrudniają życie. Na szczęście nie są to nawyki chemiczne, dlatego można się ich bardzo łatwo pozbyć. Nawyk jest odruchowym sposobem reagowania na sytuację, który uruchamiamy nieświadomie. Kiedyś w odległej o wiele lat albo o kilka tygodni przeszłości wypracowaliśmy sobie ten sposób działania, ponieważ wydawał się albo był użyteczny. Czas jednak mija, rzeczywistość się zmienia i to, co pomagało, teraz przeszkadza. Warto popracować więc nad niewygodnymi nawykami, żeby się ich pozbyć.Poniżej przedstawiam wskazówki jak to zrobić.
- Nasz umysł nie lubi pustki, dlatego gdy chcemy zrezygnować z jakiegoś nawyku musimy go zamienić na inny ( bardziej pomocny).
- Pomyśl i zapisz na kartce z jakim przyzwyczajeniem chcesz się zmierzyć. Ważne jest, aby zapisywać na papierze wszystko nad czym pracujemy. Nasz umysł bowiem działa tak, że gdy coś jest zapisane, to jest bardziej niż gdy tylko mamy to w głowie. (Weźmy na przykład następujący nawyk "Gdy ktoś w pracy mówi do mnie głośno, szybko i nerwowo, to odruchowo rezygnuję z wypowiedzenia swojego zdania").
- Następnie zastanów się co chciał(a)byś mieć/robić zamiast powyższego nawyku? Chodzi tu o sformułowanie takiego pomysłu na działanie, który będzie bardziej satysfakcjonujący i użyteczny. ( np. " Za każdym razem, gdy ktoś mówi do mnie szybko, głośno i nerwowo, tak, że mam ochotę zrezygnować z wypowiedzenia swojego zdania, spokojnie mówię to, co uważam, mimo chęci ucieczki, mimo, że partner może nie chcieć mnie usłyszeć i nie zachęca do rozmowy).
- W tym momencie warto się zastanowić w jaki sposób zadbasz o to, aby pamiętać o nowym sposobie działania. Może to być ustawienie przypominacza w telefonie, albo naklejenie karteczki na lustrze, czy też umówienie się z bliską osobę, że codziennie napisze do nas e-mail w powyższej sprawie. Pomysłów może być wiele.
- Teraz przez trzy tygodnie codziennie przepisuj sobie zdanie opisujące nowy nawyk i wdrażaj go w życie za każdym razem, gdy jest ku temu okazja ( w tym przypadku, jeśli znajdzie się człowiek mówiący szybko, głośno i nerwowo).
- W przypadku nawyków, nad którymi praca nie jest zależna od innych osób albo od zaistnienia jakiejś szczególnej sytuacji, dobrze jest powtarzać ( tj. wdrażać w życie) nowy nawyk z pełną świadomością przez 21 dni.
- Po tym czasie, jeśli nawyk nie jest chemiczny ( np. nawyk sięgania po alkohol), nowy sposób działania "wchodzi nam w krew". W opisany powyżej sposób, można pracować z wieloma przyzwyczajeniami, zarówno tymi, które dotyczą pracy jak i życia prywatnego.
Karolina Ślifirska
KM Studio - szkolenia, coaching szkolenia
« poprzedni | archiwum | następny »
Ostatnie 10 artykułów
- » Jak zmotywować się do rozwoju w czasach pandemii? Porada trenera HILLWAY
- » Pozyskiwanie nowych klientów – PROSPECTING
- » Przykładowy cykl szkoleń dla działu handlowego, mający na celu stworzyć profesjonalnie działający zespół, który skutecznie realizuję plany szkoleniowe
- » Jak oceniać pracowników, by nie budzić konfliktów
- » POKOLENIE „Y” W PRACY
- » Koniec ery przeciętnych sprzedawców?
- » Po co nam rozwój? Czy inwestowanie we własne umiejętności jest potrzebne?
- » BY INNI SŁUCHALI Z PODZIWEM - O prezentacjach biznesowych i wystąpieniach publicznych
- » Pokolenie Y. Zarządzanie generacją.
- » 5 ważnych elementów, ważnych w nowej pracy