Pomoc Zaloguj się
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły


E-learning wymaga sprawdzonych rozwiązań

E-learning w założeniu generuje duże oszczędności, aby się tak jednak stało, w praktyce trzeba korzystać z nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej. Najpopularniejszą formą udostępniania usług e-learningu jest model ASP (Application Service Provider), w którym usługodawca zapewnia dostęp do aplikacji przez Internet. Problem w tym, że w przeciwieństwie do Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej w Polsce na ASP patrzy się ciągle nieufnie, a technologię tę można traktować wciąż jako niszową. Usługodawcy nie mają w zanadrzu jednak nic lepszego od ASP, więc promują to rozwiązanie. Skądinąd słusznie, bo technologia jest dojrzała. (...)

Użytkownik...
Od strony przeciętnego użytkownika dostęp do tej formy nauki wydaje się banalny - nowoczesny multimedialny komputer oraz szerokopasmowe łącze do Internetu w zasadzie rozwiązują sprawę. Mimo iż twórcy internetowych kursów deklarują, że do korzystania z nich wystarczy nawet zwykły modem, to z pewnością takie rozwiązanie komfortu nie zapewnia, trudno bowiem wyobrazić sobie wykorzystanie pełni 'multimedialności' tej formy nauki przy wolnym i drogim dostępie do Internetu, jakim jest dial-up. (...)

... i dostawca
Po stronie usługodawców e-learningu rozwiązania technologiczne są zdecydowanie bardziej wyrafinowane, bowiem to właśnie na ich barkach spoczywa praktycznie cała odpowiedzialność za dostępność, szybkość oraz stabilność usługi. Usługodawcy muszą więc inwestować w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej (m.in. szybkie łącza do Internetu od niezależnych operatorów, serwery) i sprawdzone platformy systemowe. Krytycznym parametrem jest także zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa indywidualnych danych użytkowników przechowywanych w systemie. (...)
Stabilność pracy rozwiązań e-learningowych w dużej mierze zależy od wykorzystywanych platform (...). Rozwojowi usług e-learningu w Polsce z pewnością przeszkadza ciągle słabo rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna, drogi dostęp do Internetu i relatywnie niska kultura techniczna społeczeństwa, które nieufnie patrzy na wszelkie nowinki.

Marcin Kuśmierz

źródło: pb.pl


  1. drukuj
« poprzedni   |   archiwum   |   następny »