Pomoc Zaloguj się
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły


Szkolenia na temat funduszy unijnych – niezbędne czy zbędne

Każdy, kto ma zamiar pozyskać dotację w ramach programów operacyjnych obecnego okresu programowania 2007 – 2013, staje przed zadaniem stworzenia dokumentów aplikacyjnych, czyli wniosku o dotację i załączników. Dokumenty poddawane są weryfikacji pod względem formalnym, a następnie merytorycznym. Aby wniosek przeszedł ocenę formalną, musi spełniać pewne warunki, których nie do końca możemy być świadomi. Niestety, najczęściej wiedzę tę zdobywamy na własnym doświadczeniu, metodą prób i błędów. Skorzystanie z doradztwa lub szkolenia oszczędza nam „trudu na marne”. Na szkoleniu zdobędziemy informacje, według jakiego klucza pisać wniosek o dotację, bądź też w jaki sposób rozliczać się z instytucją finansującą, a także jakie zasady obowiązują przy realizacji projektu już dofinansowanego. Miejsce i czas

Wielu z nas wybierając szkolenie waha się, czy wybrać tańsze czy droższe, bliżej lub dalej. Jeśli chodzi o szkolenia z funduszy unijnych, doświadczenie pokazuje, że nie ma reguły, że to droższe będzie lepsze, albo, że to w większym mieście gwarantuje jakość. Aby wybrać jak najlepsze szkolenie z zakresu funduszy unijnych, należy zwrócić uwagę wyłącznie na dwa poniższe aspekty: a.) czy trener szkolenia to osoba przygotowana nie tylko merytorycznie, ale również posiadająca doświadczenie w zakresie tematu szkolenia? Na przykład szkolenie z przygotowywania wniosku dla jednostek samorządów terytorialnych powinna prowadzić osoba, która współpracowała z JST w tej kwestii, a najlepiej była pracownikiem w strukturach odpowiedzialnych za fundusze, rozwój, bądź prawo. b.) program szkolenia i czas trwania. Nie można łudzić się, że w jeden lub dwa dni zdobędziemy wiedzę pozwalającą przygotować poprawny wniosek aplikacyjny i rozliczać projekt, ani tym bardziej służyć innym doradztwem w zakresie pozyskiwania środków. Temat funduszy jest tak rozległy, że najwięcej wiedzy zdobywa się dopiero w trakcie pracy z wnioskami. Nie mniej jednak podstawy i ćwiczenia są potrzebne, tak więc zalecam wybór szkolenia, które oferuje nie tylko wykłady, ale również część warsztatową obejmującą pracę z dokumentami potrzebnymi przy składaniu wniosku, bądź rozliczaniu projektu.

Decydując się na szkolenie na którym chcemy przygotować się do składania wniosku lub rozliczania projektu, a także dotyczące innych kwestii związanych z funduszami trzeba być świadomym, że samo szkolenie i ogromna wiedza trenera nie wystarczają. Sytuacja funduszowa zmienia się szybko, a czasami zależna jest od dowolnej interpretacji urzędników w instytucjach pośredniczących. W trakcie szkolenia należy wobec tego też zwrócić uwagę na sposoby komunikowania się z instytucjami i nasze prawa i obowiązki, gdyż wtedy ustrzeżemy się przed wieloma „fałszywymi prorokami”.

Oferta firmy Europoint skierowana jest do wszystkich, którzy mają zamiar pozyskać dotacje unijne na inwestycje, bądź społeczne inicjatywy.

Podział na branże


Ze względu na specyfikę poszczególnych podmiotów, Europoint wprowadziła podział szkoleń według branż. Obecnie posiadamy bogatą ofertę szkoleń skierowanych do przedstawicieli Jednostek Samorządów Terytorialnych oraz uczelni wyższych, a także ogólnych, których tematy są uniwersalne dla wszystkich beneficjentów funduszy strukturalnych (przykładowo zamówienia publiczne czy pomoc publiczna). Jednakże z każdym kolejnym szkoleniem pojawiają sie nowe potrzeby, które zgłaszają nam uczestnicy i na tej podstawie ciągle modyfikujemy i rozszerzamy naszą listę szkoleń. Oprócz szkoleń otwartych, organizujemy szkolenia zamknięte na zamówienie instytucji bądź firmy. Ta forma pozwala stworzyć lub zintegrować istniejący zespół ds. projektów unijnych. Sytuacja taka występuje głównie w instytucjach samorządowych i rządowych oraz w dużych firmach, gdzie projekty są na tyle obszerne, iż angażują kilkuosobowy zespół do ich realizacji. W trakcie szkolenia omawiane i ćwiczone są jedynie przypadki interesujące z punktu widzenia danego podmiotu, tak więc szkolenie jest niezwykle efektywne. Mieliśmy też zamówienie na szkolenie zamknięte dla przedstawicieli handlowych, których klienci wypytywali o kwestie funduszy unijnych, a firma wychodząc na przeciw klientom wyposażyła swoich pracowników w podstawową wiedzę, tak aby mogli służyć radą.

Za jakość merytoryczną zajęć odpowiadają nasi wykładowcy, którymi są osoby przygotowane nie tylko teoretycznie, ale mogące pochwalić się bogatym doświadczeniem na polu funduszy strukturalnych - zarówno w procesie aplikacyjnym i rozliczeniowym oraz w procesie oceny wniosków (byli członkowie Komisji Oceniających Projekty, asesorzy).

Trener – doświadczony przewodnik

Nasi trenerzy i eksperci to przede wszystkim praktycy w swoich dziedzinach. Przy rekrutacji nie zadowalamy się osobami, które posiadają wyłącznie obszerną wiedzę teoretyczną. Powszechnie bowiem wiadomo (a my zwracamy na to szczególną uwagę), że w tematyce funduszy unijnych najważniejsza jest praktyka. Pytając więc o kwalifikacje naszych wykładowców usłyszycie Państwo: "ukończone studia w zakresie prawa., doświadczenie w zakresie obsługi prawnej i monitoringu projektów EFS(..); ..autor i współautor ponad 110 wniosków o dofinansowanie, studiów wykonalności i biznes planów(..); ..kierownik, koordynator oraz menadżer finansowy projektów współfinansowanych ze środków UE..specjalizacja analizy finansowe i ekonomiczne..asesor w ramach MRPO(..);..asesor akredytowana przy Departamencie Funduszy Strukturalnych Ministerstwa Edukacji Narodowej...ekspert oceny merytorycznej wniosków w I komponencie FOP Fundacji Fundusz Współpracy(..); ..odbyła staże w Parlamencie Europejskim w Brukseli..koordynatorka projektów finansowanych z EFS w agencji rozwoju regionalnego..asesor oceny merytorycznej projektów systemowych i konkursowych PO KL(..):..wykładowca na uczelniach wyższych..itp.

Ci specjaliści przekazują uczestnikom, nie tylko cenne informacje zdobyte "u samych źródeł", ale również wiele przykładów praktycznych "z życia", czyli naszej polskiej biurokratycznej rzeczywistości.

Ewa Tyszewska
Specjalista ds. szkoleń EUROPOINT


  1. drukuj
« poprzedni   |   archiwum   |   następny »