Artykuły
W trosce o jakość szkoleń
Branża szkoleniowa w Polsce intensywnie przygotowuje się do absorpcji środków pomocowych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tylko w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich – Rozwój Kadr Nowoczesnej Gospodarki będzie do wykorzystania w latach 2004-2006 około 253 mln EURO. Jednak środki na szkolenia przewidziane są również w innych programach operacyjnych UE (łącznie tworzących budżet około 600 mln EURO). Powyższa sytuacja spowoduje dynamiczny wzrost zarówno popytu, jak i podaży usług edukacyjnych, wspartych funduszami UE, bowiem wartość całego rynku szkoleniowego w Polsce w 2003 roku szacowana była na 680 mln PLN. Więcej »
KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA DROGĄ DO SUKCESU FIRMY
Oficjalny przepływ informacji w firmie odgrywa istotną rolę w relacjach zarząd – pracownicy, wpływając nie tylko na motywację zespołu ale kształtuje również wizerunek zakładu na zewnątrz. Czy zdajemy sobie jednak sprawę jak duży zasięg poza firmą potrafi mieć dobra opinia pracownika o swoim pracodawcy? Więcej »
Umiejętności Menedżera w zakresie komunikacji
Z przeprowadzonych badań wynika, że wiedza o charakterze technicznym umożliwia w 90% awans pracownika na niższych szczeblach organizacji. Na stanowiskach dyrektorskich stanowi ona jedynie 20% potrzebnej siły przebicia. Pozostałe 80% to głównie umiejętności porozumiewania się z ludźmi i kierowania nimi, czyli komunikacja. Więcej »
Funkcjonowanie naszego "języka umysłu"
Jeśli pomyślimy o obrazie świata jako o najbardziej ogólnej syntezie niezliczonej ilości przeżyć i wpływów, ich interpretacji, i wynikającej z tego nadawaniu wartości oraz znaczeń przestrzennym obiektom. Obraz świata jest, w najbardziej konkretnym i natychmiastowym znaczeniu, efektem komunikacji. Nie jest on światem, lecz mozaiką obrazów, które mogą być interpretowane w jakiś sposób dzisiaj, a w inny jutro, wzorcem wzorców, interpretacja interpretacji, rezultatem bezustannych decyzji na temat tego co może a co nie może zostać zawarte w tych meta – interpretacjach, które same w sobie są konsekwencjami decyzji z przeszłości. Więcej »
Kierowanie zespołem w procesie zmian
Kluczowe czynniki budowania akceptacji dla zmiany. Prawdopodobnie wszystkim jest znane powiedzenie, iż jeżeli stale coś robisz w ten sam sposób, otrzymujesz te same rezultaty. Oczekiwanie innych rezultatów graniczy z myśleniem neurotycznym, magicznym lub delikatnie mówiąc - brakiem mądrości. Więcej »
Okno Johari - czyli czego ma dotyczyć feedback
Coraz powszechniej stosujemy udzielanie informacji zwrotnej czyli feedbacku w naszych firmach jako element kultury organizacyjnej. Wielu z nas korzysta z niego, aby się doskonalić. Czy wiemy jednak na pewno jaki feedback jest dla nas najciekawszy i najbardziej użyteczny? Więcej »
Problemy menadżera w zarządzaniu personelem - motywowanie i wynagradzanie pracowników
Podejmowanie jakiegokolwiek zadania mogą poprzedzać jeden lub kilka motywów. W teorii i praktyce organizacji wiadomo, że efektywność pracy personelu zależy w niemałym stopniu od poziomu motywacji. Kierownicy różnych szczebli zarządzania w zasadzie wiedzą, że podwładni reagują na pochwały i zachęty - wyrażane zarówno słowami, jak i przy pomocy rozmaitych premii czy nagród finansowych. Więcej »
Usprawnienia w pracy sekretarki
Jak to się dzieje, że jedna osoba ma w pracy biurko zawalone papierami, wprost „tonie” w dokumentach i przez cały dzień półprzytomna z pośpiechu załatwia tysiące spraw, podczas gdy druga, na takim samym stanowisku, spokojnie realizuje wszystko to, co sobie zaplanowała, ma puste biurko i udaje jej się wyjść na lunch? Tyle samo spraw, porównywalna ilość zadań, a wszystko wygląda inaczej. Więcej »
KOMPUTERY? SPRZĘTY BIUROWE? SAMOCHÓD SŁUŻBOWY?
Wyposaż swoją firmę korzystając z funduszy unijnych!
Polska została członkiem Zjednoczonej Europy. Jak dotąd jednak tylko nieliczni odczuli korzyści z członkostwa. Podwyżki, niepewna przyszłość, ciągłe zamieszanie - taki jest nasz obraz Unii Europejskiej. Z pewnością jest to obraz powierzchowny wynikający z braku wiedzy. Dowodem na to są ogromne dotacje jakie przeznacza Unia dla Polski. Część z nich wspiera rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Czy wiedzieliście, że z funduszy unijnych można sfinansować komputery dla firmy, sprzęty biurowe, a nawet samochód? Unia Europejska udostępnia również fundusze na planowane przez przedsiębiorstwa inwestycje! Polskie firmy mają szansę na rozwój, pytanie tylko czy będą umiały ją wykorzystać. Więcej »
E-LEARNING: TWORZENIE SKUTECZNYCH SZKOLEŃ DO NAUKI ONLINE (Edycja II)
Warszawa, 19-20 maja 20
Jeżeli macie Państwo za sobą dyskusję korzyści związanych z e-learningiem, Jeżeli chcecie wkrótce przystąpić do działania, Jeżeli nawet pierwsze projekty e-learningowe macie już za sobą,to już wiecie, że o sukcesie projektu decyduje zawartość merytoryczna szkolenia multimedialnego... Więcej »
ASYSTENT JAKO PROFESJA
Obsługa spółki pod względem pism i procedur
Jednolite zdefiniowanie zawodu Asystenta/Asystentki jest niezwykle trudnym zadaniem. Nie jest to stanowisko księgowego, który musi znać się wyłącznie na księgowaniu ani kadrowej, która prowadzi teczki personalne i nalicza płace. Stanowisko to ulega modyfikacji w zależności od umiejscowienia w strukturze organizacyjnej, jak i charakteru organizacji w jakiej występuje. Więcej »
CZY UNIKNIEMY PROCESU ?
KÓŁKO GRANIASTE... „Kółko graniaste, czterokanciaste, koło nam się połamało, cztery reńskie kosztowało, a my wszyscy bęc!!!” Dzieci z dobrze znanej zabawy boleśnie odczuły na swojej skórze stare krakowskie porzekadło: „Co tanie - to drogie”. Czyż dzisiaj, problem kwadratury koła nie powraca w codziennej praktyce menadżerów dążących do maksymalizacji efektywności podległych organizacji? Czyż wiele, wydawałoby się, renomowanych organizacji, uznanych marek produktowych i usługowych, nie przypomina taniego, czterokanciastego rogatego kółka, niewartego nawet reńskiego grosza? Koła, które nie jest zdolne do stabilnego kręcenia się na wyboistej drodze rozregulowanego rynku? Co zrobić, aby kanciaste koło kręciło się gładko i daleko? Więcej »
Project management lekarstwem na kryzys
Project management, czyli po polsku zarządzanie przedsięwzięciami jest coraz bardziej popularne na całym świecie. Nie dlatego że taka jest moda, ale dlatego że to naprawdę bardzo skuteczna forma zarządzania, często umożliwiająca firmie zwycięskie wyjście z kryzysu. Więcej »
E-LEARNING - REALIA I PERSPEKTYWY
Czy e-szkolenie można traktować jako narzędzie do uzupełniania, rozszerzania i pogłębiania szkoleń tradycyjnych? Od czego zależy sukces rozwiązań e-learningowych w organizacji? Czy możliwe jest mierzenie rezultatów ze szkoleń e-learningowych? Czy można zastosować e-learning w różnych tematycznie szkoleniach? Jaki są prespektywy dla rozwoju e-learningu? Jakie zastosowanie mają platformy e-learnigowe? Więcej »
Asystent – Niezastąpiony Dyplomata
Sekretariat w organizacji zazwyczaj kojarzy się z odbieraniem telefonów, wysyłaniem poczty i umawianiem szefa na spotkania. Tymczasem ogniwo to łączy w sobie o wiele poważniejsze funkcje. Może okazać się elementem scalającym firmę, może też stanowić wąskie gardło. Sekretarka – Asystentka, (bo to kobieta najczęściej piastuje to stanowisko) jest organizatorem pracy swoich przełożonych, którzy niejednokrotnie zlecają jej o wiele poważniejsze, niż mogłoby się wydawać, zadania. Kierownictwo często nie zdaje sobie sprawy z delikatności i złożoności wykonywanych przez podwładne obowiązków. Więcej »
Outsourcing - co, kiedy, jak, dlaczego
Nikt nie jest we wszystkim doskonały, dlatego też outsourcing jest naturalnym elementem funkcjonowania każdej firmy. Tak więc, gdy mówimy o outsourcingu w firmie nie zadajemy pytania czy, ale: co, kiedy, jak i dlaczego? Więcej »
Outsourcing działalności szkoleniowej
Szkolenia po kontrolą firmy zewnętrznej Czym jest outsourcing działalności szkoleniowej? Najogólniej można powiedzieć, iż polega on na wydzieleniu działalności szkoleniowej z zakresu obowiązków działu personalnego i przydzieleniu jej wyspecjalizowanej jednostce zewnętrznej. Dział personalny i wybrana firma współpracują w zakresie tworzenia, realizacji kontroli działalności szkoleniowej. Działania wykonawcze leżą w większości po stronie jednostki outsourcingowej. Ich zakres może być bardzo różny: od realizacji wybranych tematów szkoleniowych aż do czynności związanych z prowadzeniem dokumentacji dotyczącej uczestnictwa poszczególnych pracowników w szkoleniach. Więcej »
Szkolenia językowe metodą ‘e-learning’
Zastosowanie metody ‘e-learning’ w szkoleniach językowych pozwala na połączenie ze sobą dwóch sprzecznych względem teorii zarządzania pojęć jak wysoka jakość i niższa cena usług. Nowa metoda szkolenia jest również odpowiedzią na wiele problemów związanych ze szkoleniami językowymi skierowanymi do pracowników. Pozwala na opracowanie skuteczniejszych systemów zdobywania wiedzy i kontroli postępów. Więcej »
e-learning - taniej, jeśli mądrzej
Kiedy w latach 1998 i 1999 pierwsze firmy e-learningowe zaczęły odnosić spektakularne sukcesy, fanatycy nowej mody na szkolenia prorokowali, że w ciągu zaledwie kilku lat, metody e-learnigowe wyeliminują praktycznie nauczanie stacjonarne. Prezentowane przez pionierów z branży, możliwości technologiczne kompleksowych rozwiązań edukacyjnych z wykorzystaniem internetu, intranetu czy innych nowoczesnych technologii, mogły faktycznie zawrócić w głowie. Więcej »
Chaos uporządkowany
Teoretycy zarządzania przez lata poszukiwali modelu sprawnie funkcjonującej organizacji i nowoczesnych systemów zarządzania nią. Powstało szereg koncepcji, które lepiej lub gorzej obrazowały rzeczywistość. Współczesny menedżer - wykorzystując także doświadczenia innych firm - ma do dyspozycji szereg konkretnych, praktycznych narzędzi kierowania personelem. Jak się jednak okazuje - w dobie tak szybko następujących po sobie zmian - brakuje jeszcze w tym wszystkim... chaosu. Więcej »